top of page
haccp (2).png

Nowe oblicze systemu HACCP – optymalizacja i skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem Gości oraz hotelu

Czy jesteś przygotowany na wizytę Państwowej Inspekcji Sanitarnej? Czy wiesz, jak zadbać o bezpieczeństwo żywienia Gości hotelu, jak dokonać optymalizacji czasochłonnej i rozbudowanej dokumentacji HACCP albo jak przygotować hotel na wypadek niesłusznego podejrzenia o zatrucie pokarmowe?

Celem szkolenia jest wskazanie zagrożeń czyhających na osoby zarządzające hotelem i gastronomią hotelową w zakresie odpowiedzialności za bezpieczeństwo żywności, a także Gości hotelu i restauracji. Podczas szkolenia wskazane zostaną możliwości w zakresie uproszczenia dokumentacji systemu HACCP, tak aby nie przeszkadzała ona w codziennej pracy, a wpływała na rzeczywisty wzrost bezpieczeństwa żywności podawanej Gościom hotelu i restauracji. Podczas 1-dniowego spotkania trener wskaże najistotniejsze elementy i zagrożenia systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie z wdrażania i audytowania systemu HACCP w obiektach hotelowych. Uczestnicy szkolenia, którzy przed szkoleniem dostarczą trenerowi dokumentację HACCP w wersji elektronicznej, otrzymają wskazówki dotyczące jej uproszczenia i ewentualnej modyfikacji.

 

Dlaczego warto wybrać szkolenie IGHP?

Nacisk na praktyczną wiedzę to cecha prezentowanego szkolenia. Minimum teorii, minimum „papierów” i maksimum praktyki oraz nacisk na efektywne, skuteczne i szybkie działanie, to znak rozpoznawczy trenera prowadzącego szkolenie.

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się, jakie pułapki czyhają na nich w niewłaściwie skonstruowanej dokumentacji HACCP, jakie przepisy umożliwiają im zawężenie i optymalizację dokumentacji, jak rozmawiać z Państwową Inspekcją Sanitarną, które przepisy wykorzystuje PIS podczas kontroli gastronomii, gdzie pojawiają się największe zagrożenia powstania zatruć pokarmowych, jak skutecznie i szybko szkolić i zarządzać personelem gastronomii, jakie działania podejmować, aby nie być bezbronnym podczas podejrzenia o zatrucie.

Dodatkowo, w każdym obiekcie, który skieruje na szkolenie swojego pracownika, zostanie przeprowadzony bezpłatny audyt systemu bezpieczeństwa żywności, podczas którego zostanie dokonana analiza dokumentacji systemu HACCP i organizacji obrotu żywnością wraz ze wskazaniem głównych zagrożeń.

 

Dla kogo szkolenie:

 • dla kierowników gastronomii i kierowników operacyjnych (lub pracowników aspirujących do tych stanowisk),

 • właścicieli i dyrektorów hoteli,

 • szefów kuchni,

 • osób zarządzających, a nieposiadających dużego doświadczenia w prowadzeniu lub nadzorowaniu "uporządkowanej" gastronomii

 

Zakres szkolenia:

 • Weryfikacja podstaw prawnych funkcjonowania gastronomii hotelowej (Projekt technologiczny zaplecza gastronomicznego, Decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zawarte w niej ograniczenia, rzeczywistość).

 • Przepisy prawa, które warto znać.

 • Podstawowe przepisy wykorzystywane podczas kontroli – omówienie najważniejszych artykułów i paragrafów.

 • Akty prawne nieznane organom kontrolnym.

 • Zagrożenia dla żywności specyficzne dla różnych rodzajów gastronomii hotelowej. Różnice pomiędzy zagrożeniami w kuchniach a’ la carte i kuchniach bankietowych.

 • Odpowiedzialność i obowiązki kadry zarządzającej gastronomią.

 • Jak uprościć dokumentację HACCP, aby nie była pułapką dla kadry kierowniczej i dyrektora.

 • Co powinna zawierać skuteczna dokumentacja systemu HACCP.

 • Formularze zapisów – najbardziej uciążliwy element HACCP – co zrobić, aby tak nie było?

 • Rola badań laboratoryjnych w zapewnieniu bezpieczeństwa Gości hotelu oraz spokoju kadry zarządzającej.

 • Jak zapewnić kompetencje personelu – rola szkoleń, najbardziej efektywne formy szkolenia z zakresu GHP/GMP.

 • Nowoczesne technologie w służbie bezpieczeństwa żywności.

 • Nadzór nad dostawcami – jakie informacje o dostawcach powinien posiadać każdy hotel.

 • Jakie dokumenty należy posiadać, aby łatwiej bronić się przed niesłusznym oskarżeniem o zatrucie pokarmowe.

 • Najczęściej identyfikowane zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności w gastronomii hotelowej.

 

Nasz trener:

Marcin Leśniak

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Politechniki Łódzkiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w gastronomii. Audytor zewnętrzny systemów zarządzania jakością (ISO serii 9001, HACCP) akredytowanych jednostek certyfikujących. Konsultant i trener z zakresu systemu bezpieczeństwa żywności HACCP. Doświadczenie we wdrażaniu i audytowaniu systemu HACCP zdobywał w wielu trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowych hotelach. Współpracuje z wieloma firmami, takimi jak Sheraton, Radisson Blu, Marriott, Courtyard by Marriott, Double Tree by Hilton, Costa Polska, Hampton by Hilton. Przeprowadził ponadto szereg szkoleń dla takich firm jak: Sfinks Polska, Unity Line, Polska Żegluga Bałtycka, Ecolab, Nosalowy Dwór, Hotel Bukovina.

bottom of page